Dermokosmetyki - czy wiesz, co to jest?W nawale reklam telewizyjnych, bilbordów czy reklam w gazetach, zapewne każdy, choć raz miał okazję zetknąć się z reklamą dermokosmetyków, a wielu z czytelników zapewne wypróbowało któryś z tych produktów na własnej skórze. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czym tak naprawdę są dermokosmetyki? W poniższym artykule postanowiłam przybliżyć ich definicję wraz z prezentacją najważniejszych założeń tego kosmetycznego tworu i cech różniących je od zwykłych kosmetyków.

Dermokosmetyk – już sama nazwa wskazuje na ich bardziej specjalistyczne zastosowanie – od razu kojarzy nam się z połączeniem dermatologii i kosmetyku. Wymiennie nazywane są również kosmetykami dermatologicznymi lub kosmeceutykami. Dermokosmetyki są produktami z pogranicza kosmetyki i medycyny, a dostępne są wyłącznie w aptekach. Nie należy jednak kosmeceutyków mylić z lekami, choć ich działanie, oprócz pielęgnacyjnego, ma często charakter leczniczy. Wszystko to za sprawą składu, który bogaty jest w biologicznie aktywne substancje. Składniki te nie tylko pielęgnują skórę, ale również pozwalają na zwalczanie niektórych problemów skórnych takich jak wypryski czy przebarwienia. Przykładem może być krem firmy Vichy z serii Normaderm, który dzięki zawartości składników aktywnych, takich jak kwas salicylowy i glikolowy, redukuje niedoskonałości skóry, zwęża pory oraz zmniejsza przebarwienia skórne.

Proces produkcji dermokosmetyków odbywa się w warunkach sterylnych, a ich receptury powstają w wyniku ścisłej współpracy dermatologów, kosmetologów i chemików. W skład kosmeceutyków wchodzą głównie substancje, których aktywność biologiczna została potwierdzona badaniami. Dermokosmetyki charakteryzują się również większym odsetkiem substancji aktywnych w składzie, w stosunku do zwykłych kosmetyków. Kosmoceutyki są hipoalergiczne, a więc nie wywołują reakcji alergicznych skóry i mogą być bezpiecznie stosowane nawet przez kobiety w ciąży lub osoby ze skórą wrażliwą. W swoim składzie nie posiadają barwników czy środków zapachowych, co czyni je jeszcze bezpieczniejszymi, a ilość konserwantów jest znacznie ograniczona lub są ich pozbawione. Jednym słowem receptury dermokosmetyków są tak skomponowane, aby do minimum ograniczyć ryzyko podrażnienia naszej skóry.

Skład dermokosmetyków oparty jest na wodzie termalnej, która znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości. Słynie ona z bogactwa w substancje mineralne takie jak żelazo, miedź, cynk, selen czy krzem. Dzięki tym minerałom kosmeceutyki zyskują dodatkowe właściwości ochronne i działanie przeciwzapalne. W składzie dermokosmetyków możemy znaleźć wiele substancji pochodzenia naturalnego takich jak wyciągi z roślin np. aloesu czy herbaty cejlońskiej kombucza – o właściwościach nawilżających czy rozjaśniających. Częstym składnikiem są też witaminy w dużych stężeniach np. witaminy A, E czy C , których główną rolą jest wyłapywanie wolnych rodników tlenowych wpływających na osłabienie struktury skóry.

Wprowadzenie nowego dermokosmetyku do użytku poprzedzone jest licznymi testami – tak, aby był jak najbezpieczniejszy dla użytkujących go klientów. W tym celu przeprowadzane są zarówno testy in vitro – z wykorzystaniem hodowli keranocytów,  jak i testy in vivo, w których biorą udział osoby posiadające skórę wrażliwą.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju dermokosmetyki – począwszy od tych służących do walki z niedoskonałościami występującymi w wieku młodzieńczym po te, które pomagają w opóźnieniu procesu starzenia skóry w wieku dojrzałym. To, jaki dermokosmetyk wybierzemy, powinno zależeć od problemu skórnego, z którym mamy do czynienia. Kosmoceutyki są szczególnie pomocne dla osób borykających się ze skórą naczynkową, albo chorobami skóry takimi jak: trądzik pospolity czy przebarwienia pigmentacyjne. Pamiętajmy, że dobrze dobrany dermokosmetyk może naprawdę zdziałać z naszą skórą cuda.

Więcej informacji na temat dermokosmetyków znajdziesz na stronie: http://www.vichy.pl/pielegnacja-twarzy/produkty/pc127.aspx

Leave A Reply